Socializacija psa in njegov pomen za sobivanje v človekovem okolju
Socializacija psa se začne že v leglu pri vzreditelju in kasneje s prvim dnem, ko pride mladiček v naš dom. Naša naloga je, da mladička seznanimo z okoljem v katerim bo živel. Tako se bomo namreč lahko izognili številnim vedenjskim težavam.
Ko se odločimo za nakup ali posvojitev psa, moramo poskrbeti, da smo odgovorni skrbniki. Kot odgovorni skrbniki moramo psa tudi socializirati in primerno vzgojiti. Prepričanje velike večine skrbnikov psov, da obisk pasje šole ni nujen, še posebej ne za manjše pasme, je povsem napačna. Ravno socializacija in vzgoja psa kot tudi izobraževanje skrbnika je ključnega pomena za prijetno sobivanje do konca njegovega življenja (10-15 let).
Poudaril bi, da je zgodnja in temeljita socializacija zelo pomembna za mladega psa saj so različne pozitivne izkušnje v prvih mesecih življenja ključne, da se pes v novih situacijah z novimi ljudmi in živalmi počuti varno ter zaupa svojemu skrbniku. Enako velja tudi za pse, ki pridejo v nov dom v odrasli dobi. V Športnem kinološkem društvu Železniki boste lahko iz prve roke izvedeli, zakaj je socializacija pomembna in inštruktorje povprašali za nasvete pri vzgoji.
Tečaji šolanja psov v našem društvu imajo veliko prednosti. Prva je, da izobražujemo vodnike psov in jih usmerjamo kako pravilno vzgojiti in socializirati psa. Druga, da se na istem kraju sreča večje število različni psov. Psi so izjemno učinkoviti pri sporazumevanju in se tudi, kadar jim ne dovolimo neposredne interakcije, učijo iz telesne govorice prisotnih psov.
Ob tem bi poudaril, da mladički sploh v prvih tednih potrebujejo veliko počitka: Socializacije ne merimo v dolžini, temveč v številu pomembnih izkušenj. Zato je zelo pomembno, da psa ne obremenjujemo preveč.
Z zgodnjo socializacijo se izognemo številnim težavam. Pes, ki ni bil izpostavljen novim pozitivnim izkušnjam, ima veliko možnosti, da razvije strah. Pes lahko postane zelo boječ, negotov in nervozen. Pri zelo negotovem psu to lahko sproži nezaželene reakcije, lahko nas tudi ugrizne. Drži namreč dejstvo, da največ ugrizov povzročijo negotovi, živčni in neprimerno socializirani psi, ki se ne znajo pravilno odzvati v neznanih situacijah.
Pri tem bi poudaril, da se težave lahko pojavijo že pri običajni negi, kot sta striženje krempljev ali kopanje. Če psa že sprva ne navadimo na ta dejanja, lahko kasneje postanejo nemogoča. Obenem je treba psa seznaniti z različnimi tipi ljudi, kot so otroci, ljudje, ki hodijo s palico, tekači in kolesarji. Enako velja za srečevanje z drugimi psi, saj je zgodnja socializacija pomembna za sprejetje in razumevanje pasjega jezika. Vez med psom in skrbnikom obisk pasje šole zagotovo poglobi, saj se ta čas skrbnik posveča le svojemu psu, ga potrjuje, hvali in ga nagrajuje s priboljški in igro. V našem kinološkem društvu uporabljajo zgolj pozitivne metode, zaradi česar psi radi obiskujejo šolo. Na tečajih še posebej dajemo poudarek na navezanosti pes/vodnik oziroma skrbnik. S tem se vzpostavi zaupanje psa v vodnika, zato mu bo sledil tudi v nepoznanih situacijah.
Z gotovostjo lahko rečem, da za obisk tečaja vzgoje in šolanja psov nikdar ni prepozno, saj se tako mi, kot psi učimo celo življenje. Obstajajo primeri, da se nekdo vključi v tečaj z že odraslim psom z vedenjskimi težavami. Tak pes in vodnik potrebujeta individualen pristop in vztrajno delo vodnika, da dosežeta cilj.
Znaki, ki kažejo na težave, so predvsem plašnost, beg iz situacij, ki so običajne oziroma za bivanje z našim psom pomembne, lajanje brez potrebe, nerazumevanje zahtev in ukazov skrbnika, agresivnost do drugih psov, drugih živali, ljudi in podobno. Četudi pes kaže dotične znake, lahko rečem, da se nekatera nezaželena vedenja z obiskom pasje šole in doslednim delom doma da še vedno odpraviti ali vsaj omiliti. V Športno kinološkem društvu Železniki priporočamo, da skrbnik ne čaka predolgo z obiskom tečaja vzgoje in šolanja psov.
V zadnjih pokoronskih letih v našem kinološkem društvu opažamo rahel trend padanja obiskovanja tečajev, ki jih izvajamo. Razlog najbrž tiči v tem, da se je kar na enkrat na družbenih omrežjih pojavilo ogromno kvazi strokovnjakov brez kakršnih koli kinoloških licenc, ljudje pa za njihove spletne pogosto napačne nasvete drago plačujejo. Tu bi izpostavil, da je obisk tečaja vzgoje in šolanja psov nujna za vse skrbnike psov in to ne na daljavo, pač pa v kinoloških društvih kjer imajo za to usposobljen in izobražen kader s kinološkimi licencami. V teh tečajih se namreč veliko naučijo tako skrbniki kot njihovi psi. V našem društvu izpostavljamo tudi, da je osnovni tečaj vzgoje in šolanja psa oziroma kateri od nadaljevalnih tečajev izjemnega pomena za pse, ki na tak način izrazijo tudi svoje pasemske značilnosti in nagone. Ne smemo namreč pozabiti, da psi še do nedavnega niso imeli statusa družinskega člana, zadolženega za predvsem družabništvo, ampak resne naloge, za katere so bili skozi stoletja skrbno selekcionirani.
Obiski nadaljevalnih tečajev, kot so: agility, šolanje po IGP programih, sledenje, obramba, omogočajo psom, da pokažejo nekatere lastnosti, ki so značilnost njihove pasme ali mešanice, če ne gre za rodovniškega psa. V teh tečajih psi izživijo svoje značilnosti - nagone in v delu neizmerno uživajo.
Športno kinološko društvo Železniki deluje na Selškem že skoraj 30 let kar je več kot polovico njegovega obstoja, saj je bilo ustanovljeno v Kranju leta 1958 kot Društvo Športnih in Lovskih psov Gorenjske in se nato s premikom sedeža društva v Škofjo Loko preimenovalo v Kinološko društvo Škofja Loka in z naslednjo selitvijo na Selško dobilo ime v Škofja loka - Železniki ter se nato dokončno preimenovalo v Športno kinološko društvo Železniki. Slogan našega društva je: Le lepo socializiran in vzgojen pes je dober pes.
Naše poslanstvo je med drugim tudi, da naučimo skrbnike kako čim bolj odgovorno in nemoteče sobivati s psom v okolju v katerem živimo. Kaj so njihove dolžnosti in kako se izogniti konfliktom z ljudmi, ki niso ljubitelji psov. Kje pes sme biti prost in kje mora biti na vrvici. Povemo jim naj parki, zelenice, javne površine in travniki ostanejo čisti, kar pomeni, da za svojim psom vedno počistijo ter vsebino odložijo v zato namenjene zabojnike.
Za konec vljudno vabimo vse skrbnike psov, da se nam pridružijo na enem izmed tečajev vzgoje in šolanja psov ali nadaljevalnih tečajih, kajti nikoli ni prepozno. V naše tečaje se lahko vpišete preko celega leta preko spletne prijavnice.
predsednik ŠKD Železniki
Samo Potočnik
- Zadetkov: 204
Članarina društva
V tečaje šolanja psov vpisujemo preko celega leta.
Obstoječi člani članarino poravnajo v 15. dneh po prejemu položnice, oziroma najkasneje na Občnem zboru društva. Novi člani se lahko vpišejo preko e-prijavnice za obisk enega od razpisanih tečajev.
Letna članarina društva je 30€.
- Zadetkov: 4450
Pes kot živalska vrsta, človek njegov odgovoren lastnik
- Zadetkov: 5276
Več prispevkov
stran 1 od 2