haeder slider CK

Navodila za izpite nižjih stopenj

 

  1. Vaje poslušnosti (100 točk)
  2. Vodljivost na povodcu (20 točk)
  3. Sedenje z ustavljanjem (20 točk)
  4. Obnašanje psa v skupini oseb (20 točk)
  5. Prostor in odpoklic (20 točk)
  6. Odlaganje z motenjem (20 točk)

 

  1. Izpit psa spremljevalca na vadišču
  2. Preiskus obnašanja psa v urbanem okolju
  3. Strokovni izpit za vodnika psa spremljevalca

 

  1. Disciplina A, preizkus naravnih zasnov sledenja
  2. Disciplina B, ki zajema vaje poslušnosti s preizkusom obnašanja v urbanem okolju in izpitom za vodnika
  3. Disciplina C, preizkus naravnih obrambnih zasnov psa

 

  • IZPIT "A" - IZPIT ZA PSA SPREMLJEVALCA

Vaje poslušnosti: (100 točk)

Vsaka posamezna vaja se začne in konča z osnovnim položajem (pes sedi ob vodniku). Na znak sodnika, vodnik prične z vajami.

Sestava izpita in točke:

Vodenje na povodcu

20

Obnašanje psa v skupini ljudi

20

Sedi

20

Prostor in odpoklic

20

Odlaganje psa

20

Skupaj

100

Za pozitivno oceno mora pes doseči najmanj 70% izpitnih točk. Starost psa za opravljanje izpita je najmanj 12 mesecev.

1. Vodljivost na povodcu (20 točk)

Povelje: "poleg"

Vaja se prične z osnovnim položajem. Pes je pripet na ovratnici in mora na vodnikovo povelje le temu veselo slediti.

Vodnik in pes morata narediti najmanj 40 do 50 korakov naravnost, nakar se obrneta za 180° in nadaljujeta z izvajanjem vaje. Vodnik se mora vedno obrniti v levo okrog. Po 10 do 15 korakih nadaljujeta s tekom in počasno hojo. V vsaki vrsti gibanja morata opraviti vsaj 10 korakov. Po počasni hoji nadaljujeta vajo v normalni hoji pri čemer morata prikazati najmanj en obrat desno, en obrat levo in en obrat okrog in ustavljanje. Pes mora ves čas vaje hoditi z desno plečko ob vodnikovi levi nogi in pri tem ne sme ne prehitevati, zaostajati ali pa hoditi vstran.

Povelje je dovoljeno na začetku vaje in pri spremembah tempa. Ko se vodnik ustavi, se mora pes usesti. Vodnik lahko poveljuje "sedi". Vodnik mora ob ustavitvi mirno obstati in ne sme spreminjati osnovnega položaja; npr. ne sme psu stopiti bliže v primeru, da se je pes napačno usedel. Vrvico mora vodnik nositi v levi roki, ves čas izvajanja vaje mora biti vrvica ohlapna.

Ocenjevanje:

**zaostajanje, prehitevanje, hoja preveč vstran od vodnika in čakanje psa pri izvajanju obratov - po presoji sodnika.

2. Obnašanje psa v skupini oseb (20 točk)

Povelje: "poleg"

Po končani vaji "vodenje psa na povodcu" gre vodnik s psom v skupino najmanj štirih oseb. Skupina miruje in je postavljena v navidezni kvadrat v razmaku štirih metrov. Vodnik gre skozi skupino, po10 korakih se obrne, se vrne v skupino in se v skupini ustavi. Na sodnikov znak se skupina vodniku in psu približa do razdalje enega metra, se ustavi in miruje. Na sodnikov znak se osebe v skupini vrnejo na svoje izhodiščne točke in vodnik s psom zapusti skupino.

Sodnik mora še posebej pozorno opazovati: ** obnašanje psa v skupini (pes mora biti pozoren na vodnika); **če pes pokaže agresivnost ali nesigurnost, ga je sodnik dolžan diskvalificirati

3. Sedenje z ustavljanjem (20 točk)

Povelji: "poleg, sedi"

Vodnik stoji v osnovnem položaju. Na sodnikov znak gre vodnik z navezanim psom naprej, po 10 do 15 korakih se ustavi in poveljuje psu "sedi". Ko se pes usede, ga odpne in se oddalji od psa 20 korakov, se ustavi, nato se obrne proti psu. Na sodnikov znak se vrne do psa in na ponoven sodnikov znak psa pripne.

Ocenjevanje:

**če pes obstoji ali se uleže, pa klub temu ostane na mestu, mu odbijemo 7 točk. Delo psa brez veselja in počasno = ena ocena nižje.

4. Prostor in odpoklic: (20 točk)

Povelja: "poleg, prostor, sem"

Iz osnovnega položaja / vajo nadaljuje tam, kjer je zaključil vajo sedenja / gre vodnik z navezanim psom 10 korakov, se ustavi in poveljuje psu "prostor". Ko se pes uleže, odpne psa in se oddalji od psa 20 korakov, se ustavi in obrne proti psu. Na znak sodnika vodnik pokliče psa. Pes mora veselo in hitro priteči k vodniku in se usesti tesno pred njim. Na vodnikovo povelje "poleg" mora pes hitro zavzeti osnovni položaj ob vodnikovi levi nogi. Na sodnikov znak vodnik pripne psa.

Ocenjevanje:

**pravilna hoja ob vodniku do povelja za uleganje; **takojšnje in hitro uleganje na vodnikovo povelje, mirno ležanje do odpoklica in hitro prihajanje do vodnika; **hitro in ravno usedanje pred vodnikom; **hitro, tesno in ravno usedanje ob vodniku; **delo psa brez veselja in počasno = ena ocena nižje; **neenakomeren tek do vodnika = ena ocena nižje; ** počasno prihajanje k vodniku = dve oceni nižje; **v kolikor pes ob povelju za leganje obsedi ali obstoji, vendar ostane v tem položaju do odpoklica, se mu odšteje 5 točk.

5. Odlaganje z motenjem (20 točk)

Povelji: "prostor", "sedi"

Po prijavi sodniku le ta pošlje enega od vodnikov na že prej določeno mesto, kjer bo odložil psa. Ko pes in vodnik prideta do določenega mesta, se postavita v osnovni položaj. Vodnik odpne psu povodec in psa pripne na že v naprej pripravljen in pritrjen varovalni povodec, ki je dolg 2 metra. Varovalni povodec mora biti trdno pritrjen na nepremično zadevo. Iz osnovnega položaja poveljuje vodnik psu "prostor". Pri psu se ne sme puščati nobenih predmetov. Po odložitvi odide vodnik na znak sodnika v določeni smeri. Po najmanj 30 korakih se ustavi obrnjen stran od psa. Tako obrnjen (s hrbtom proti psu) ostane ves čas izvajanja vaje odlaganja. Pes mora v času izvajanja vaj poslušnosti (drugega vodnika) od 1-4 mirno ležati na prostoru. Na znak sodnika gre vodnik k psu, se postavi na desno stran psa in na znak sodnika psu poveljuje "sedi" v osnovni položaj. Nato psu odpne varovalni povodec in ga pripne na svoj povodec. Na znak sodnika zapusti prostor za odlaganje. Nemirnost vodnika ali pomoč pri odlaganju ni dovoljena. Psice se odlagajo ločeno.

Ocenjevanje: V kolikor pes nemirno leži, sedi ali vstane, se to primerno oceni. Če se pes med odlaganjem premakne več kot za dolžino telesa iz določenega mesta za odlaganje, je ocena vaje nezadovoljiva.

 

 

  • IZPIT "B"

- izpit za psa spremljevalca s preizkusom obnašanja v urbanem okolju in strokovnim izpitom za vodnika

Prvi del izpita - IZPIT ZA PSA SPREMLJEVALCA NA VADBIŠČU

Sestava tega dela izpita in točke:

1. Vodenje na povodcu

15

2. Prosta vodljivost

15

3. Sedi v gibanju

10

4. Prostor v gibanju in odpoklic

10

5. Odlaganje psa

10

Skupaj

60 točk

Za pozitivno oceno mora pes doseči najmanj 70% izpitnih točk. Starost psa za opravljanje izpita je najmanj 15 mesecev.

1. Vodljivost na povodcu (15 točk)

Povelje: "poleg"

Povelje se sme izreči le na začetku vaje in ob spremembi tempa. Ovratnica ne sme biti na zateg. Vodnik pride z navezanim psom v vaji "poleg" do sodnika in se s psom, ki je v sedečem položaju, predstavi sodniku. Iz poravnanega osnovnega položaja mora pes na povelje za spremljanje "poleg" pozorno, veselo in poravnano slediti vodniku, s plečko v nivoju kolena, na levi strani vodnika. Ob ustavljanju se mora takoj samostojno hitro in poravnano usesti. Na začetku vaje gre vodnik s psom 40-50 korakov, brez ustavljanja, naravnost. Po obratu sledi še 10 do 15 korakov, nato vodnik pokaže tek in počasno hojo (vsakič najmanj 10 korakov). Prehod iz teka v počasno hojo poteka brez vmesnih korakov. Posamezna sprememba tempa mora biti prikazana z razločno spremembo hitrosti. Potem mora prikazati najmanj en levi in en desni obrat. Ustaviti se mora najmanj enkrat v normalni hoji. Na koncu vaje gre vodnik s psom na znak sodnika skozi skupino najmanj štirih premikajočih se oseb.

Skupina

Hoja skozi skupino premikajočih oseb se izvaja v okviru vodenja na povodcu in v vaji proste vodljivosti. Vodnik s psom mora vsaj enkrat med izvajanjem vaje v skupini priti tesno ob osebo v skupini. Sodnik lahko zahteva ponovitev vaje. Pohvala psa je dovoljena po tem, ko vodnik in pes zapustita skupino in se ustavita na izhodiščni točki v osnovnem položaju.

Ocenjevanje: **prehitevanje, odmik vstran, zaostajanje, počasno ali zadržano usedanje, dodatna povelja, pomoč s položajem telesa, nepozornost v kateremkoli tempu, na obratih in potrtost psa - se ustrezno odštejejo.

2. Prosta vodljivost (15 točk)

Povelje: "poleg"

Na povelje sodnika vodnik odveže psa. Vodnik lahko nosi povodec obešen preko ramena ali pa v žepu, vendar vedno na drugi strani kot vodi psa. Potem nadaljuje z vodenjem v skupini, v kateri se mora najmanj enkrat ustaviti. Po zaključku dela v skupini zavzame vodnik s psom osnovni položaj na izhodiščni točki, iz katere nadaljuje z izvajanjem proste vodljivosti, ki je enaka kot je opisano pri vodenju na povodcu.

Preizkus reakcije na strel

Streljanje se izvaja pri prosti vodljivosti na prvi liniji in pri odlaganju z motenjem. Strelja se dvakrat s 6 mm pištolo z razdalje najmanj 15 korakov. Časovni razmak med prvim in drugim strelom je 5 sekund. Prvi strel se izvede po najmanj 15 korakih proste vodljivosti. V kolikor se pes ob strelu ne obnaša brezbrižno, vendar kljub temu ostane vodljiv, to ne štejemo za napako. V kolikor vodnik po streljanju ne more več nadaljevati z izvajanjem vaj, ali izgubi nadzor nad psom, ga izločimo iz nadaljnjega izvajanja vaj. Polno število točk dobi le pes, ki se na strel ne odziva in ostane brezbrižen. V primeru dvoma oz. nejasnosti je sodnik dolžan reakcijo na strel še enkrat preveriti. Preizkus se izvaja s privezanim psom. Pomočnik, na znak sodnika, ustreli dvakrat z razdalje najmanj 15 korakov. Pri preizkusu mora pes ostati na vrvici. Preizkus reakcije na strel je obvezen in se izvaja za tiste pse, ki imajo ta preizkus kot pogoj za vzrejo (rodovniški psi). Pri ostalih psih se ta del preizkusa NE izvaja.

Ocenjevanje: **prehitevanje, odmik vstran, zaostajanje, počasno ali zadržano usedanje, dodatna povelja, pomoč s položajem telesa, nepozornost v kateremkoli tempu, na obratih in potrtost psa - se ustrezno odštejejo.

3. Sedi v gibanju (10 točk)

Povelji: "poleg", "sedi"

Iz poravnanega osnovnega položaja gre vodnik s psom v prosti vodljivosti naravnost. Po 10 do 15 korakih se mora pes na povelje "sedi" takoj usesti v smeri gibanja, ne da bi vodnik zato spremenil hitrost hoje, prekinil gibanje ali se ozrl. Po nadaljnjih 30 korakih se vodnik ustavi in se obrne k psu, ki mirno sedi. Na znak sodnika gre vodnik nazaj do psa in se postavi na njegovo desno stran.

Ocenjevanje: **napaka v razvoju vaje, počasno usedanje, nemirno, nepozorno in postrani sedenje - se ustrezno odštejejo. Če se pes namesto usedanja uleže ali obstane, se odbije 5 točk.

4. Uleganje v gibanju in odpoklic (10 točk)

Povelja: "poleg", "prostor", "sem", "poleg"

Iz poravnanega osnovnega položaja gre vodnik s psom v prosti vodljivosti naravnost. Po 10 do 15 korakih se mora pes na povelje "prostor" uleči v smeri gibanja, ne da bi se vodnik zato ustavil, spremenil hitrost ali se ozrl. Vodnik gre še približno 30 korakov naravnost, se ustavi in se takoj obrne proti psu, ki mirno leži. Na znak sodnika pokliče psa s poveljem "sem" ali z imenom psa. Pes mora priti veselo, hitro, v ravni liniji in se usesti tesno, naravnost pred vodnika. Na povelje "poleg" se mora pes hitro in poravnano usesti levo zraven vodnika s plečko v nivoju kolena.

Ocenjevanje: **napaka v razvoju vaje, počasno uleganje, nemirno ležanje, počasen prihod oz. sprememba hitrosti pri odpoklicu, razkoračena stoja vodnika, napaka pri usedanju pred vodnika in pri zaključku - se ustrezno odštejejo. Če pes stoji ali sedi po povelju "prostor", se odšteje 5 točk.

5. Odlaganje z motenjem (10 točk)

Povelji: "prostor", "sedi"

Po prijavi sodniku le ta pošlje enega od vodnikov na prej določeno mesto, kjer bo odložil psa. Ko pes in vodnik prideta do določenega mesta, se postavita v osnovni položaj. Iz osnovnega položaja poveljuje vodnik psu prostor.Vodnik odpne psu povodec in psa pripne na že v naprej pripravljen in pritrjen varovalni povodec, ki je dolg 2 metra. Varovalni povodec mora biti trdno pritrjen na nepremično zadevo. Pri psu se ne sme puščati nobenih predmetov. Po odložitvi gre vodnik na znak sodnika v določeni smeri. Po najmanj 30 korakih se ustavi obrnjen stran od psa. Tako obrnjen (s hrbtom proti psu) ostane ves čas izvajanja vaje odlaganja. Pes mora v času izvajanja vaj poslušnosti od 1-4 (drugega psa) mirno ležati na prostoru. Na znak sodnika gre vodnik k psu, se postavi na desno stran psa in na znak sodnika psu poveljuje "sedi" v osnovni položaj. Nato psu odpne varovalni povodec in ga pripne na svoj povodec. Na znak sodnika zapusti prostor za odlaganje. Nemirnost vodnika ali pomoč pri odlaganju ni dovoljena. Psice se odlagajo ločeno.

Ocenjevanje: **v kolikor pes nemirno leži, sedi ali vstane, se to primerno oceni. Če se pes med odlaganjem premakne za več kot dolžino telesa iz določenega mesta za odlaganje, je ocena vaje nezadovoljiva.

Drugi del izpita - PREIZKUS OBNAŠANJA V URBANEM OKOLJU

Splošno

Preizkus obnašanja v urbanem okolju sestavljajo vaje, s katerimi se ugotavlja vedenje v odnosu do ljudi, živali in okolja. Preizkus mora zajemati vsakdanje situacije in se ne sme izvajati v neposredni okolici matičnega društva. Preizkus se mora izvajati v strnjenem naselju v času, ko se odvija največji promet. Sodnik se dogovori z vodjo prireditve kje bo preizkus v posameznih vajah potekal (ulica, pot, prostor). Izpitnikov s psi se ne sme izpostavljati nevarnostim v prometu. Pri izvajanju izpita je potrebno upoštevati vse veljavne predpise (občinske, prometne).

Za izvedbo izpita je potrebno precej časa, zato mora organizator paziti, da ni prijavljenih preveč psov. Če se to zgodi, mora zagotoviti več sodnikov. Psi, ki opravljajo izpit, vsak preizkus opravljajo individualno in so tako tudi ocenjeni.

Posamezni preizkusi se ne ocenjujejo s točkami. Za oceno je pomembno, kako se pes obnaša skozi celotno vajo - pomanjkljivo opravljene vaje se ne kompenzirajo z drugimi dobro opravljenimi vajami.

Vaje, ki so v nadaljevanju opisane, lahko sodnik prilagodi glede na situacijo v prometu oz. naselju. V primeru nejasnosti ima sodnik pravico vajo ponoviti. Sodniku je prepuščeno, da opredeli način izvajanja izpitov, možnosti so naslednje: **vsi izpitniki s svojimi psi najprej opravijo vajo številka 1, nato vsi preidejo na vajo številka 2 ter tako do vaje številka 6; **vse vaje (od 1 do 6) najprej opravi prvi kandidat s psom in nato vse vaje opravi naslednji kandidat, itd.

Potek preizkusa

- Srečanje s skupino ljudi

Vodnik se z navezanim psom sprehaja po prometni ulici. Na znak sodnika morata pes in vodnik (ob upoštevanju prometnih predpisov) prečkati prehod za pešce (semafor, zebra), pri čemer ju ves čas izvajanja vaje spremlja sodnik. Pes mora ves čas preizkusa prostovoljno, s plečko ob vodnikovi levi nogi, spremljati svojega vodnika. Pri srečanju s pešci in v prometu, se mora pes obnašati neprizadeto. Vodnik se bo pri izvajanju vaje srečal s pešci, ki bodo v naprej izbrani, pri srečanju z njimi ne sme biti obremenjen oz. se mora obnašati ravnodušno. Skupina šteje 6 pešcev, oseba iz skupine pri srečanju z vodnikom le tega pozdravi, pes pa mora pri srečanju s to osebo mirno sedeti ali ležati ob vodniku.

- Srečanje s kolesarjem

Na znak sodnika gre vodnik s privezanim psom po ulici mimo kolesarja. Po srečanju s kolesarjem, ko je pes že za kolesarjem, le ta pozvoni. Na določeni razdalji se vodnik s psom obrne in nadaljuje s hojo proti kolesarju, pri srečanju pa kolesar znova pozvoni. Srečanji potekata vedno na način, da se pes nahaja med vodnikom in kolesarjem. Pes mora biti ob srečanju s kolesarjem sproščen.

- Srečanje z avtomobili

Vodnik mora z navezanim psom mimo večih avtomobilov. Pri mimohodu vodnika s psom, voznik v enem izmed avtomobilov le tega vžge. Pri drugem avtomobilu voznik naglo zaloputne vrata. Ko vodnik in pes nadaljujeta s hojo, se ob njiju ustavi avto in voznik vodnika povpraša o poti. Pes mora ta čas mirno sedeti ali ležati ob vodniku. Pes se mora do avtomobilov in ostalega prometa obnašati nevtralno in ne sme kazati strahu.

- Srečanje s tekači in skejterji (rolerji)

Vodnik se z navezanim psom sprehaja po v naprej določeni trasi. Med hojo ju, ne da bi pri tem spreminjala tempo, prehitita najmanj dva tekača. Ko se oddaljita, se obrneta in tečeta ponovno mimo vodnika s psom. Psu ni treba hoditi ob nogi, ne sme pa obremenjevati mimoidočih oseb. Pri srečanju z osebami ima vodnik pravico psu poveljevati, da se usede ali uleže. Namesto tekačev se vaja lahko izvede s skejterji ali rolerji.

- Srečanje z drugimi psi

Pri srečanju z drugimi psi se mora pes obnašati nevtralno. Vodnik ob srečanju s psi lahko da dodatno povelje "poleg" ali pa psu poveljuje, da se usede ali uleže.

- Obnašanje privezanega psa in obnašanje do živali

Na znak sodnika gre vodnik z navezanim psom po pešpoti v naselju. Po kratko prehojeni poti se vodnik na znak sodnika ustavi in priveže psa na drog, drevo ali drug trden predmet v naselju. Vodnik s umakne iz vidnega polja psa tako, da vstopi npr. v trgovino. Pes lahko leži, sedi ali stoji. V nadaljevanju gre mimo navezanega psa kakšnih pet korakov vstran drugi vodnik z navezanim psom. Med preizkusom samostojnosti se mora pes obnašati mirno in mora mimoidočega psa (ki ne sme biti pretepač) mirno (brez napadalnega vedenja - zaganjanje, napenjanje vrvice) spustiti mimo. Na znak sodnika gre vodnik do psa in ga odveže.

Tretji del izpita - STROKOVNI IZPIT ZA VODNIKA PSA SPREMLJEVALCA

Strokovni izpit za vodnika psa spremljevalca je sestavni del "izpita za psa spremljevalca s preizkusom obnašanja v urbanem okolju".

Strokovni izpit za vodnika psa je pogoj, ki ga mora vodnik kandidat izpolniti za pridobitev naziva vodnik psa spremljevalca in za priznanje izpita za psa spremljevalca s preizkusom v urbanem okolju.

Način izvajanja

Strokovni izpit se izvaja v pisni obliki in sicer v obliki testa s 30 vprašanji iz različnih področij kinologije (izbor izmed približno 140 vprašanj).

Test je pozitiven v primeru, da je kandidat dosegel najmanj 70% možnih točk. V primeru, da je kandidat dosegel 50% ali več odstotni rezultat (vendar manj kot 70%), lahko ponavlja izpit še istega dne. V primeru nižjega rezultata je možna ponovitev po poteku treh tednov, če je pes pozitivno opravil praktični del izpita. Za izvedbo tovrstne ponovitve je potrebno podati pisno prošnjo KzŠ/KZS, ki takšne ponovitve odobri, ko preveri izpolnjevanje pogojev.

 

  • IZPIT "C"
 

- Izpit za psa spremljevalca s preizkusom naravnih zasnov, poslušnosti in s preizkusom obnašanja v urbanem okolju

 

Sestava izpita

 

- disciplina A, preizkus naravnih zasnov sledenja;

 

- disciplina B, ki zajema vaje poslušnosti s preizkusom obnašanja v urbanem okolju in izpitom za vodnika***;

 

- disciplina C, preizkus naravnih obrambnih zasnov psa.

 

V vsaki disciplini je možno doseči 100 točk. Za pozitivno oceno je potrebno v vsaki disciplini doseči najmanj 70%. Starost psov za pristop k izpitu je dopolnjenih 16 mesecev. Pes lahko pristopi k preizkusu vaj obrambe šele po pozitivno opravljeni disciplini "B". V kolikor je pes že opravil izpit B-BH, na izpitu "C" lahko opravlja v disciplini "B" samo vaje poslušnosti na poligonu.

 

***Če pes in vodnik opravljata kompleten izpit "C" / preskočita izpit B-BH / in ga tudi pozitivno opravita, se v delovno knjižico vpiše tudi opravljen izpit B-BH, ker je disciplina "B" na izpitu C popolnoma enaka preizkusu, ki ga zahteva izpit B-BH. Če ima pes že opravljen izpit B-BH, mu NI potrebno opravljati drugega dela - preizkus obnašanaj v urbanem okolju.

 

Disciplina A - preizkus naravnih zasnov sledenja

 

Povelje "išči"

 

delo na sledi

80 točk

predmet

Skupaj

20 točk

100 točk

 

 

Pes išče predmet na 200 korakov dolgi, najmanj 20 minut stari vodnikovi sledi. Na sled je položen vodnikov predmet maksimalne velikosti 10x10 cm in debeline 1 do 2 cm. Vodnikova sled ima eno pravokotno kljuko - spremembo smeri. Sodnik določi potek sledi glede na obstoječi teren. Začetek mora biti označen s tablico, ki mora biti zapičena v tla na levi strani začetka sledi. Vodnik (polagalec) se kratko pomudi na izhodišču in gre potem z normalnimi koraki v pokazano smer in po 100 korakih zavije v levo ali desno stran. Nato naredi še 100 korakov in odloži predmet med gibanjem na samo sled. Nakar se oddalji še najmanj 10 korakov v ravni liniji in se vrne nazaj na izhodišče. Tudi sprememba smeri mora biti položena z normalnimi koraki. Polagalec sledi se na sami sledi ne sme ustavljati ali kako drugače označevati sled. V času polaganja sledi je potrebno psa umakniti iz vidnega polja sledi. Sodnik in spremljevalci se v času, ko pes dela, ne smejo nahajati na območju, ki ga imata vodnik in pes pravico preiskati.

 

Pred sledenjem, ob nastavitvi na sled in med samim sledenjem se ne sme uporabiti prisile. Čas za izdelavo sledi je 10 minut po začetku sledenja.

 

Delo psa

 

eno povelje za "išči": povelje za iskanje je dovoljeno na začetku sledi

 

Izdelava: **vodnik pripravi psa za sledenje; **pes lahko išče prosto ali pa na 10 metrov dolgi vrvici; **vrvica je lahko nameščena čez hrbet, stransko ali med prvimi ali zadnjimi nogami; **pripeta je lahko na kovinsko ovratnico, ki ni nastavljena na zateg ali pa na obroček oprsnice za sledenje (dovoljena je klasična oprsnica ali opasnica (bočer) brez dodatnih pasov); **dovoljeno je nošenje oprsnice ALI ovratnice (oboje ni dovoljeno in pomeni diskvalifikacijo psa); **na poziv se javi vodnik s psom, ki je že opremljen za delo in zavzame osnovni položaj pri sodniku. Najavi, ali pes predmete pobira ali nakazuje; **na poziv sodnika vodnik psa počasi in mirno odpelje k izhodišču in ga nastavi na sled; **pes mora na izhodišču intenzivno, mirno in z nizkim nosom vzeti vonj; **nato mora pes z nizkim nosom, v enakomernem tempu intenzivno slediti; **vodnik sledi psu na oddaljenosti 10 m, na koncu vrvice. Tudi pri prostem sledenju mora držati razdaljo 10 metrov; **spremembo smeri sledi mora pes izdelati zanesljivo; **po kotu mora sledenje nadaljevati z isto hitrostjo; **ko najde predmet, ga mora brez vpliva vodnika takoj pobrati ali odločno nakazati; **nakazovanje IN pobiranje predmeta je napaka; **nakazovanje je dovoljeno, sede, leže ali stoje. Ko je pes predmet nakazal ali pobral, vodnik odloži vrvico in se premakne k psu; **z dvigom predmeta pokaže, da je pes predmet našel; **po končanem sledenju mora vodnik pri odjavi pokazati najdeni predmet sodniku.

 

Ocenjevanje:

 

Hitrost sledenja ni odločujoča, dokler je izdelava sledi intenzivna, enakomerna in natančna, pes pa pri tem kaže pozitiven odnos do sledenja. Preverjanje, ne da bi pes pri tem zapustil sled, NI napaka. Sprememba hitrosti na sledi, visok nos, iztrebljanje, kroženje na kotih, vzpodbujanje, pomoč z vrvico ali glasom med sledenjem ali pri predmetu, napačno nakazovanje ali pobiranje predmeta, lažno nakazovanje - se ustrezno ocenijo. Če se vodnik oddalji iz sledi za več kot je dolžina ene vrvice, se sledenje prekine. Če pes zapusti sled in ga vodnik pokliče ali zadržuje, sledi opozorilo sodnika, da mora slediti psu. V kolikor vodnik opozorila ne upošteva, sodnik delo prekine. Če sled ni izdelana v 10 minutah, sodnik delo prekine. Delo do prekinitve se oceni - **oceni se le predmet, ki je bil nakazan, kakor je bilo napovedano; **lažno nakazovanje vpliva na vrednotenje dela na posamezni stranici. V kolikor pes ne išče (se dalj časa zadržuje na istem mestu, ne da bi vohal ali iskal), lahko sodnik prekine delo, čeprav je pes na sledi.

 

Disciplina "B" - poslušnost

 

1. Vodljivost na povodcu (15 točk)

 

Povelje: "poleg"

 

Povelje se sme izreči le na začetku vaje in ob spremembi tempa. Ovratnica ne sme biti na zateg. Vodnik pride z navezanim psom v vaji "poleg" do sodnika in se s psom, ki je v sedečem položaju, predstavi sodniku. Iz poravnanega osnovnega položaja mora pes na povelje za spremljanje "poleg" pozorno, veselo in poravnano slediti vodniku, s plečko v nivoju kolena, na levi strani vodnika. Ob ustavljanju se mora takoj samostojno hitro in poravnano usesti. Na začetku vaje gre vodnik s psom 40-50 korakov, brez ustavljanja, naravnost. Po obratu sledi še 10 do 15 korakov, nato vodnik pokaže tek in počasno hojo (vsakič najmanj 10 korakov). Prehod iz teka v počasno hojo poteka brez vmesnih korakov. Posamezna sprememba tempa mora biti prikazana z razločno spremembo hitrosti. Potem mora prikazati najmanj en levi in en desni obrat. Ustaviti se mora najmanj enkrat v normalni hoji. Na koncu vaje gre vodnik s psom na znak sodnika skozi skupino najmanj štirih premikajočih se oseb.

 

Skupina

 

Hoja skozi skupino premikajočih oseb se izvaja v okviru vodenja na povodcu in v vaji proste vodljivosti. Vodnik s psom mora vsaj enkrat med izvajanjem vaje v skupini priti tesno ob osebo v skupini. Sodnik lahko zahteva ponovitev vaje. Pohvala psa je dovoljena po tem, ko vodnik in pes zapustita skupino in se ustavita na izhodiščni točki v osnovnem položaju.

 

Ocenjevanje: **prehitevanje, odmik vstran, zaostajanje, počasno ali zadržano usedanje, dodatna povelja, pomoč s položajem telesa, nepozornost v kateremkoli tempu, na obratih in potrtost psa - se ustrezno odštejejo.

 

2. Prosta vodljivost (15 točk)

 

Povelje: "poleg"

 

Na povelje sodnika vodnik odveže psa. Vodnik lahko nosi povodec obešen preko ramena ali pa v žepu, vendar vedno na drugi strani kot vodi psa. Potem nadaljuje z vodenjem v skupini, v kateri se mora najmanj enkrat ustaviti. Po zaključku dela v skupini zavzame vodnik s psom osnovni položaj na izhodiščni točki, iz katere nadaljuje z izvajanjem proste vodljivosti, ki je enaka kot je opisano pri vodenju na povodcu.

 

Preizkus reakcije na strel

 

Streljanje se izvaja pri prosti vodljivosti na prvi liniji in pri odlaganju z motenjem. Strelja se dvakrat s 6 mm pištolo z razdalje najmanj 15 korakov. Časovni razmak med prvim in drugim strelom je 5 sekund. Prvi strel se izvede po najmanj 15 korakih proste vodljivosti. V kolikor se pes ob strelu ne obnaša brezbrižno, vendar kljub temu ostane vodljiv, to ne štejemo za napako. V kolikor vodnik po streljanju ne more več nadaljevati z izvajanjem vaj, ali izgubi nadzor nad psom, ga izločimo iz nadaljnjega izvajanja vaj. Polno število točk dobi le pes, ki se na strel ne odziva in ostane brezbrižen. V primeru dvoma oz. nejasnosti je sodnik dolžan reakcijo na strel še enkrat preveriti. Preizkus se izvaja s privezanim psom. Pomočnik, na znak sodnika, ustreli dvakrat z razdalje najmanj 15 korakov. Pri preizkusu mora pes ostati na vrvici. Preizkus reakcije na strel je obvezen in se izvaja za tiste pse, ki imajo ta preizkus kot pogoj za vzrejo. Pri ostalih psih se ta del preizkusa NE izvaja.

 

Ocenjevanje: **prehitevanje, odmik vstran, zaostajanje, počasno ali zadržano usedanje, dodatna povelja, pomoč s položajem telesa, nepozornost v kateremkoli tempu, na obratih in potrtost psa - se ustrezno odštejejo.

 

3. Sedi v gibanju (10 točk)

 

Povelji: "poleg", "sedi"

 

Iz poravnanega osnovnega položaja gre vodnik s psom v prosti vodljivosti naravnost. Po 10 do 15 korakih se mora pes na povelje "sedi" takoj usesti v smeri gibanja, ne da bi vodnik zato spremenil hitrost hoje, prekinil gibanje ali se ozrl. Po nadaljnjih 30 korakih se vodnik ustavi in se obrne k psu, ki mirno sedi. Na znak sodnika gre vodnik nazaj do psa in se postavi na njegovo desno stran.

 

Ocenjevanje: **napaka v razvoju vaje, počasno usedanje, nemirno, nepozorno in postrani sedenje - se ustrezno odštejejo. Če se pes namesto usedanja uleže ali obstane, se odbije 5 točk.

 

4. Uleganje v gibanju in odpoklic (10 točk)

 

Povelja: "poleg", "prostor", "sem", "poleg"

 

Iz poravnanega osnovnega položaja gre vodnik s psom v prosti vodljivosti naravnost. Po 10 do 15 korakih se mora pes na povelje "prostor" uleči v smeri gibanja, ne da bi se vodnik zato ustavil, spremenil hitrost ali se ozrl. Vodnik gre še približno 30 korakov naravnost, se ustavi in se takoj obrne proti psu, ki mirno leži. Na znak sodnika pokliče psa s poveljem "sem" ali z imenom psa. Pes mora priti veselo, hitro, v ravni liniji in se usesti tesno, naravnost pred vodnika. Na povelje "poleg" se mora pes hitro in poravnano usesti levo zraven vodnika s plečko v nivoju kolena.

 

Ocenjevanje: **napaka v razvoju vaje, počasno uleganje, nemirno ležanje, počasen prihod oz. sprememba hitrosti pri odpoklicu, razkoračena stoja vodnika, napaka pri usedanju pred vodnika in pri zaključku - se ustrezno odštejejo. Če pes stoji ali sedi po povelju "prostor", se odšteje 5 točk.

 

5. Odlaganje z motenjem (10 točk)

 

Povelji: "prostor", "sedi"

 

Po prijavi sodniku le ta pošlje enega od vodnikov na prej določeno mesto, kjer bo odložil psa. Ko pes in vodnik prideta do določenega mesta, se postavita v osnovni položaj. Iz osnovnega položaja poveljuje vodnik psu prostor.Vodnik odpne psu povodec in psa pripne na že v naprej pripravljen in pritrjen varovalni povodec, ki je dolg 2 metra. Varovalni povodec mora biti trdno pritrjen na nepremično zadevo. Pri psu se ne sme puščati nobenih predmetov. Po odložitvi gre vodnik na znak sodnika v določeni smeri. Po najmanj 30 korakih se ustavi obrnjen stran od psa. Tako obrnjen (s hrbtom proti psu) ostane ves čas izvajanja vaje odlaganja. Pes mora v času izvajanja vaj poslušnosti od 1-4 (drugega psa) mirno ležati na prostoru. Na znak sodnika gre vodnik k psu, se postavi na desno stran psa in na znak sodnika psu poveljuje "sedi" v osnovni položaj. Nato psu odpne varovalni povodec in ga pripne na svoj povodec. Na znak sodnika zapusti prostor za odlaganje. Nemirnost vodnika ali pomoč pri odlaganju ni dovoljena. Psice se odlagajo ločeno.

 

Ocenjevanje: **v kolikor pes nemirno leži, sedi ali vstane, se to primerno oceni. Če se pes med odlaganjem premakne za več kot dolžino telesa iz določenega mesta za odlaganje, je ocena vaje nezadovoljiva.

 

Drugi del izpita - PREIZKUS OBNAŠANJA V URBANEM OKOLJU

 

Splošno

 

Preizkus obnašanja v urbanem okolju sestavljajo vaje, s katerimi se ugotavlja vedenje v odnosu do ljudi, živali in okolja. Preizkus mora zajemati vskdanje situacije in se ne sme izvajati v neposredni okolici matičnega društva. Preizkus se mora izvajati v strnjenem naselju v času, ko se odvija največji promet. Sodnik se dogovori z vodjo prireditve kje bo preizkus v posameznih vajah potekal (ulica, pot, prostor). Izpitnikov s psi se ne sme izpostavljati nevarnostim v prometu. Pri izvajanju izpita je potrebno upoštevati vse veljavne predpise (občinske, prometne).

 

Za izvedbo izpita je potrebno precej časa, zato mora organizator paziti, da ni prijavljenih preveč psov. Če se to zgodi, mora zagotoviti več sodnikov. Psi, ki opravljajo izpit, vsak preizkus opravljajo individualno in so tako tudi ocenjeni.

 

Posamezni preizkusi se ne ocenjujejo s točkami. Za oceno je pomembno, kako se pes obnaša skozi celotno vajo - pomanjkljivo opravljene vaje se ne kompenzirajo z drugimi dobro opravljenimi vajami.

 

Vaje, ki so v nadaljevanju opisane, lahko sodnik prilagodi glede na situacijo v prometu oz. naselju. V primeru nejasnosti ima sodnik pravico vajo ponoviti. Sodniku je prepuščeno, da opredeli način izvajanja izpitov, možnosti so naslednje: **vsi izpitniki s svojimi psi najprej opravijo vajo številka 1, nato vsi preidejo na vajo številka 2 ter tako do vaje številka 6; **vse vaje (od 1 do 6) najprej opravi prvi kandidat s psom in nato vse vaje opravi naslednji kandidat, itd.

 

Potek preizkusa

 

- Srečanje s skupino ljudi

 

Vodnik se z navezanim psom sprehaja po prometni ulici. Na znak sodnika morata pes in vodnik (ob upoštevanju prometnih predpisov) prečkati prehod za pešce (semafor, zebra), pri čemer ju ves čas izvajanja vaje spremlja sodnik. Pes mora ves čas preizkusa prostovoljno, s plečko ob vodnikovi levi nogi, spremljati svojega vodnika. Pri srečanju s pešci in v prometu, se mora pes obnašati neprizadeto. Vodnik se bo pri izvajanju vaje srečal s pešci, ki bodo v naprej izbrani, pri srečanju z njimi ne sme biti obremenjen oz. se mora obnašati ravnodušno. Skupina šteje 6 pešcev, oseba iz skupine pri srečanju z vodnikom le tega pozdravi, pes pa mora pri srečanju s to osebo mirno sedeti ali ležati ob vodniku.

 

- Srečanje s kolesarjem

 

Na znak sodnika gre vodnik s privezanim psom po ulici mimo kolesarja. Po srečanju s kolesarjem, ko je pes že za kolesarjem, le ta pozvoni. Na določeni razdalji se vodnik s psom obrne in nadaljuje s hojo proti kolesarju, pri srečanju pa kolesar znova pozvoni. Srečanji potekata vedno na način, da se pes nahaja med vodnikom in kolesarjem. Pes mora biti ob srečanju s kolesarjem sproščen.

 

- Srečanje z avtomobili

 

Vodnik mora z navezanim psom mimo večih avtomobilov. Pri mimohodu vodnika s psom, voznik v enem izmed avtomobilov le tega vžge. Pri drugem avtomobilu voznik naglo zaloputne vrata. Ko vodnik in pes nadaljujeta s hojo, se ob njiju ustavi avto in voznik vodnika povpraša o poti. Pes mora ta čas mirno sedeti ali ležati ob vodniku. Pes se mora do avtomobilov in ostalega prometa obnašati nevtralno in ne sme kazati strahu.

 

- Srečanje s tekači in skejterji (rolerji)

 

Vodnik se z navezanim psom sprehaja po v naprej določeni trasi. Med hojo ju, ne da bi pri tem spreminjala tempo, prehitita najmanj dva tekača. Ko se oddaljita, se obrneta in tečeta ponovno mimo vodnika s psom. Psu ni treba hoditi ob nogi, ne sme pa obremenjevati mimoidočih oseb. Pri srečanju z osebami ima vodnik pravico psu poveljevati, da se usede ali uleže. Namesto tekačev se vaja lahko izvede s skejterji ali rolerji.

 

- Srečanje z drugimi psi

 

Pri srečanju z drugimi psi se mora pes obnašati nevtralno. Vodnik ob srečanju s psi lahko da dodatno povelje "poleg" ali pa psu poveljuje, da se usede ali uleže.

 

- Obnašanje privezanega psa in obnašanje do živali

 

Na znak sodnika gre vodnik z navezanim psom po pešpoti v naselju. Po kratko prehojeni poti se vodnik na znak sodnika ustavi in priveže psa na drog, drevo ali drug trden predmet v naselju. Vodnik se umakne iz vidnega polja psa tako, da vstopi npr. v trgovino. Pes lahko leži, sedi ali stoji. V nadaljevanju gre mimo navezanega psa kakšnih pet korakov vstran drugi vodnik z navezanim psom. Med preizkusom samostojnosti se mora pes obnašati mirno in mora mimoidočega psa (ki ne sme biti pretepač) mirno (brez napadalnega vedenja - zaganjanje, napenjanje vrvice) spustiti mimo. Na znak sodnika gre vodnik do psa in ga odveže.

 

Tretji del izpita - STROKOVNI IZPIT ZA VODNIKA PSA SPREMLJEVALCA

 

Strokovni izpit za vodnika psa spremljevalca je sestavni del "izpita za psa spremljevalca s preizkusom obnašanja v urbanem okolju".

 

Strokovni izpit za vodnika psa je pogoj, ki ga mora vodnik kandidat izpolniti za pridobitev naziva vodnik psa spremljevalca in za priznanje izpita za psa spremljevalca s preizkusom v urbanem okolju.

 

Način izvajanja

 

Strokovni izpit se izvaja v pisni obliki in sicer v obliki testa s 30 vprašanji iz različnih področij kinologije (izbor izmed približno 140 vprašanj).

 

Test je pozitiven v primeru, da je kandidat dosegel najmanj 70% možnih točk. V primeru, da je kandidat dosegel 50% ali več odstotni rezultat (vendar manj kot 70%), lahko ponavlja izpit še istega dne. V primeru nižjega rezultata je možna ponovitev po poteku treh tednov, če je pes pozitivno opravil praktični del izpita. Za izvedbo tovrstne ponovitve je potrebno podati pisno prošnjo KzŠ/KZS, ki takšne ponovitve odobri, ko preveri izpolnjevanje pogojev.

 

 

 

Disciplina "C" - preizkus naravnih obrambnih zasnov

 

 

 

Sestava tega dela izpita in točke:

 

vodenje do zaklona

10 točk

napad na vodnika iz zaklona

30 točk

delo pod obremenitvijo

40 točk

pomiritev

Skupaj

20 točk

100 točk

 

 

 

 

Sodnik se mora z markerjem, ki ima ustrezno licenco, dogovoriti o poteku dela. Sodnik mora pregledati opremo markerja in teren, kjer se bodo izvajale vaje obrambe.

 

 

 

 

1. Vodenje do zaklona (10 zočk)

 

Marker je skrit v 40 korakov oddaljenem zaklonu - revirju. Vodnik se s psom postavi na označeno mesto. Na sodnikov znak gre vodnik z navezanim psom približno 20 korakov proti revirju, se ustavi na označenem mestu in psa odveže. Nato nadaljujeta hojo proti revirju (dovoljeno je voditi psa s podvezanim povodcem).

 

 

 

 

2. Napad na vodnika iz zaklona (30 točk)

 

Ko se približata revirju, marker na sodnikov znak napade vodnika. Pes mora napad preprečiti in markerja takoj zgrabiti v zaščitni rokav.

 

 

 

 

3. Delo pod obremenitvijo (40 točk)

 

Po napadu psa se marker giblje v bočnem koraku in nakaže dva udarca (ki pa ju ne izvede). Vodnik lahko ves čas bodri svojega psa. Na sodnikov znak marker neha napadati psa in se umiri.

 

 

4. Pomiritev (20 točk)

 

Vodnik da svojemu psu povelje za spuščanje. Lahko se mu približa do 3 m oddaljenosti. Ko pes spusti, gre vodnik do psa in ga pripne na povodec. Sledi odjava pri sodniku, marker se umakne v revir.

 

Ko vodnik psa spusti in pes zgrabi markerja, ni večja napaka, če pes markerja ne izpusti. Polno število točk dobi pes, ki je markerja energično zgrabil in ga ves čas močno držal in na povelje "spusti" markerja tudi odločno spustil. Pes, ki rokava ne zgrabi, ne more dobiti pozitivne ocene.

 

 

 

 

Ocenjevanje:

 

 

**Nediscipliniran pes pri hoji proti revirju = ena ocena nižje. **Počasno reagiranje na markerja = ena ocena nižje. **Ugriz ni miren in poln = ena ocena nižje. ** Dodatni ugriz = do dve oceni nižje. **Ne spusti = ena ocena nižje. **Pes ne zgrabi ali zapusti markerja - prekine se nadaljnje delo in vaje se ocenijo z 0 točkami. **Pes lahko ugrizne samo v zaščitni rokav. Če pes ugrizne izven te površine ali ogroža sodnika ali vodnika - je diskvalificiran.
 

 

  • Zadetkov: 464